Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mahalebka obecná -Prunus mahaleb - "CHLUBÍLEK""

   Tento velmi kvalitní yamadori strom jsem získal v roce 2010. Na podzim vadil asi sběratelům špendlíků do kvasu , tak ho pravděpodobně vyvrátili a zkázu málem dokonalo nějaké auto , které ho pak přejelo. Jelikož při průjezdu  zlomilo celou korunu  já jsem si mohl všimnout jaká krása se skrývá pod ní. Předtím jsem kolem vyvráceného stromku šel asi  3x !

    Velmi silný růst v nadzemní části jsem si pro jistotu bezpečného tvarování prověřil i na stavu kořenů. Zahradnická bedna byla po půlroce růstu krásně zaplněna novými kořeny takže jsem mohl zkusit udělat základní výběr větví - první tvarování. Strom měl na vrcholové větvi stáří 30 let, ale vzhledem k tomu ,že vzhled této vrcholové větve byl úplně odlišného charakteru než jak vypadá strom ve spodní části,  dá se očekávat mnohem a mnohem starší rostlina. 

Mahalebka dostala jméno "Chlubílek" z toho důvodu , že jsem se chlubil jaký strom jsem získal a nikdo  mi ho nepochválil ... nikdo v něm neviděl budoucího krasavce .... 

2010 - podzim - u stromu jsou 3 možné pohledy , z pohledu A je nejvíc vhodných větví , proto jsem se snažil rozložit větve do této pohledové strany. Pohledová strana B i C ovšem nabízí mnohem dramatičtější stromy  kde obrovský pohyb dávají kořeny vycházející ze substrátu a po dopěstování některých větví bude možné zvolit kteroukoliv  z těchto stran. Po "konečné"  volbě pohledové strany se bude muset rozšířit mrtvé dřevo na kmenu tak aby byl ladný a kónický přechod od nebari až po vrchol. V této době je tohle totální řešení stromu ale hodně předčasné.  

 2011 - na jaro jsem přesadil strom do pohodlnější misky , která mi zbyla i když typově nevyhovující , důležitá je změna velikosti a přiblížení se konečné misce. Celý rok rostla mahalebka bez  jakýchkoliv zásahů (nechci mentorovat, ale tohle je dost důležitá věc kterou stále vysvětluji jak na fóru b-dnes tak v emailech kdy je potřeba aby se rostlina skokově zbavovala přírůstku (1x za rok) a ne postupně protože po  každém takovém zásahu dojde k "nakopnutí" rostliny , která  se o to více snaží v následujícím roce růst. Pokud se stříhá častěji , strom zastavuje růst  a soustřeďuje se spíše na reprodukci než na růst což je pro budování bonsaje značně kontraproduktivní!) , aby byl co největší přírůstek a rostlina byla vybuzená do výkonu .

V sychravém podzimním dnu jsem znovu rostlinu nadrátoval ... pokud se jí bude dařit tak by už příští rok mohla mít obrysy koruny tam kde bych je chtěl mít .....  na jaro půjde ještě do kulaté plastové misky , protože tuhle misku budu potřebovat pro borovici "VIGÁN". https://bonsai-place.estranky.cz/fotoalbum/bonsai-galerie-bonsai-gallery/borovice-lesni---pinus-silvestris---vigan/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář