Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trnka var.? - Prunus domestica var.? - "TRNÉČKA"

Hodně zajímavý rod Prunus u mě v roce 2004 zaujmul místo v záhonku. Je to nějaká varieta trnky, která končí obvykle přetavena ve voňavou slivovici.

 

2008 - Na jaře tohoto roku jsem vykopal 4 roky uskladněnou trnku a dal ji do pěstební misky. Předchozí roky ve volné půdě nebyly vůbec znát, protože v jílovitém substrátu se trnce vůbec nedařilo. Na první pohled překvapily chůdovité kořeny, které se ale do výzoru trnéčky moc nehodily. Zkoušel jsem naškrábnutí kůry i zářezy , leč marně a nové kořeny se v této oblasti již neobjevily. Strom jsem chtěl vytvarovat se dvěma vrcholy.

 

2009 - Na rady internetového fóra jsem přikryl nevhodné kořeny ketem a přidal mech. Pro jistotu jsem ještě udělal zářezy na kmenu s úmyslem přece jen zkusit tento prostor vyplnit kořeny. Samozřejmě dostala trnéčka lepší misku z produkce Klika a Kuřátková .

Na podzim jsem se rozhodl odstranit levý vrcholek stromku a myslím že mu to moc pomohlo.

 

2010 - Trnka je svéhlavý strom , nerostoucí dle našich plánů. Sem tam si vyhodí větev kde chce a dává všechnu sílu jen do ní.... no snad se nějak domluvíme. Strom tohoto roku poprvní kvetl. Tenhle kultivar je řekněme jarně-podzimní ... na jaro krásné svěží listy , které v létě ne moc hezky přecházejí do zaprášené tmavě zelené , ale na podzim překvapí jako platinová kráska.

 2011 - před květem jsem se vrhl ještě na vydrátování ... začal jsem jednou větví a pak mi to nedalo a musel jsem udělat vše. 

V létě už se těším na sklizeň ...začátkem srpna už má první trnka barvu tak už chystám bečku na kvas....